Yazar

Ayşe Osmanoğlu

Yayınevi

Güven Yayınevi

Yayın Tarihi

1960-01-01

Kategori

Anı


ISBN

-

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

263

Boyut

14 x 20 cm.

Açıklama

"Ben, Ayşe Osmanoğlu. İkinci Adülhamid'in onuncu evladı ve kızlarının altıncısı olarak 1887'de İstanbul'da Yıldız Sarayı'nda dünyaya geldim. Annem, Müşfika Dördüncü Kadınefendi'dir. 

Gözlerimi hayata açtığım günden bu ana kadar tatlı ve mesut günler de yaşadım, acı ve elemli zamanlar da geçirdim. Her insan gibi, saadetle felaketi yapan ve talih denilen takdire inanıyorum. 

Hakiki bir Türk terbiyesi ve sağlam dini itikad ile büyüdüm. Türk oğlu Türk Osman Gazi neslinden geldiğimi hiçbir zaman unutmadım ve büyük ecdadımın memlekete, millete yaptıkları hizmetlerden dolayı iftiharı daima kalbimde taşıdım. 

Otuz seneye yakın, aziz vatanın hasreti acısıyla Fransa'da meyus bir hayat geçirdikten sonra sevgili memleketime kavuşmuş olmaktan dolayı kendimi ne kadar bahtiyar hissettiğimi söylemek ihtiyacındayım. Bu büyük sevince bugünkü Cumhuriyet hükumetimizin adalet ve şefkatiyle nail olduğumuz için şükranlarımı arzetmeyi bir vecibe sayıyorum.

Ailemizin genci ve ihtiyarı, bu otuz yıllık zaman içinde Türk milletinin selamet ve saadetine dua etmeyi hayat düsturu saymışlar, Türk oğlu Türk olduklarını unutmayarak mukadderata tabi olmuşlardır.

Hatıralarımı yazmaktan maksadım sevgili milletime bir küçük yadigâr bırakmak, sarayda geçen hususi hayatımızı hikaye etmek ve tarihimizin son devirlerinde yaşadığum ve şahidi olduğum vukuatı bildirmekle ufak bir hizmette bulunmak arzusudur.

Bu hatıraların tarihe de bir hizmet olacağını söyleyen aziz ahbaplarımın verdikleri kuvvet ve arzu üzerine hatıralarımı, bildiklerimi, gördüklerimi, işittiklerimi yazmaya karar verdim.

Son nefesime kadar milletimin, vatanımın ebediliğine ve saadetine dua etmek en büyük, en mukaddes borcumdur.

Tanrı Türk milletini ve Cumhuriyetimizi daima korusun ve payidar etsin..." Önsöz

***

"Ölmeden bilinmedi kadri
Babam Sultan Abdülhamid Han'ın
Hiç kimseye baki değildir
Itibarı bu fani cihanın..." Ayşe Sultan, Sonsöz