Yazar

Gülsün Bilgehan

Yayınevi

Bilgi Yayınevi

Yayın Tarihi

1998-05-01

Kategori

Anı


ISBN

9754944873

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

279

Boyut

16 x 24 cm.

Açıklama

Mevhibe İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan, bir vatanın ve bir kadının iç içe giren öyküsünü kaleme aldı. Hem Cumhuriyet'in adım adım doğuşunu, hem 60 yıllık bir aşkı yazdı.

Osmanlı'nın son yıllarına tanıklık eden, savaşlarda eşi İsmet İnönü'yü cepheye uğurlayan, savaş sonrası İsmet İnönü'yle Lozan'a giden, Türkiye Cumhuriyeti'nin doğuşunun, Cumhuriyet devrimlerinin içinde yer alan, devrimlerin yerleşmesinde, kadının sosyal hayata katılımında Cumhuriyet kadınlarına örnek olan bir kadın Mevhibe İnönü.

Bu kitapta muhafazakâr bir Osmanlı ailesinde dünyaya gelen Mevhibe'nin, nasıl önce kendi yaşamında devrim yaptığını ve çağdaş Cumhuriyet kadınlarına örnek olduğunu okuyacaksınız. Gerek cepheye giden eşine yazdığı mektuplarda, gerekse savaş sonrası her adımda eşine destek oluşunda hiç eksilmeyen aşkına tanık olacaksınız.

Aile albümünden özel fotoğraflarla Mevhibe İnönü'yü tanımak için eşsiz bir kaynak olan bu kitap, aynı zamanda İnönü ailesine saldıranların yalan ve çarpıtmalarına karşı da birinci elden verilmiş bir yanıt olma özelliğini taşıyor.

***

Sayın Rengigül Ural'a

Pembe Köşk'ten sevgilerle,

1 Kasım 1999 

Gülsün Bilgehan