Yazar

Stefano Mazzoleni, Çeviren Meltem Tosun

Yayınevi

RE Books Arts Yayınevi

Yayın Tarihi

2019-03-31

Kategori

Roman


ISBN

9786056905506

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

161

Boyut

E-Kitap

Açıklama

Z A M A N    I Ş I K L A R I

Padova Üniversitesi’nde arkeoloji profesörü olan Francesco Orsini, bir konferans için geldiği  İstanbul’daki  yemek davetinde, üzerinde çalıştığı; Hitit Kraliçesi Budahepa ile bir keşişin yazdığı kitaptan bahseder. Kitap, üst akıl ve sevgi sayesinde, güzel bir dünya düzenine ulaşmanın kurallarını içermektedir. Konferans boyunca kendisine mihmandarlık yapan  mimar Hanzade Kayı, konuya ilgi gösterir ve üniversite yıllarından tanıdığı arkadaşı Cem’in iyi bir araştırmacı olduğunu, bu konuda bilgisi olabileceğini söyler; böylece yüzyıllar öncesi ortadan kaybolmuş bir kitabın izini bulma konusunda bir serüven başlar. Ertesi gün buluştukları Cem Aybuluş, kitapla ilgili bir ipucunun Trabzon’da bulunabileceğini tahmin ettiğini söyleyince profesör ile Hanzade, Trabzon’a gitmeye karar verirler. Trabzon’da Sümela Manastırı’nda, yaşlı keşiş Georges ile tanışırlar ve ondan ilginç hikâyeler dinlerler. “Bilgelik” kelimesinin kendilerine yol açacağını anlarlar. Profesör Orsini araştırmalarında öğrendiklerini, Sümela’da bulduğu ipuçları ile birleştirince, Kapadokya’ya gitmeye de karar verirler. Hanzade Kayı’nın seyahat için gerekli yardımları ile ikili, kitabın izini sürmeye devam eder. Bu yolculuk, onları, Trabzon’dan Kapadokya’ya ve devamında Efes, Mardin, Konya ve Hattuşa’ya götürür. Profesör Orsini ve Hanzade her gittikleri yerde yöresel yemeklerin ve tarihi güzelliklerin tadını çıkarırlar. Hoş serüvenlerin sonunda, Hattuşa’da sevgiye dayanan güzel bir dünya düzeni için ipuçları veren “Bilgelik” üzerine yazılmış kitabın sırrını çözerler.

STEFANO MAZZOLENI

Projesiyle ilgili duygularını şöyle aktarıyor: "Türkiye'ye konserlerim için geldiğimde bu ülkenin kültürünü, mutfağını, insanlarını yakından tanımak ve tarihi yerlerini gezmek fırsatını buldum. Kültürlerin beşiği olarak kabul edilen Anadolu ve bu ülke çok büyüleyici. Ben, Dünya Kültür Mirası'nın yarısına sahip bir ülke olan İtalya'dan geliyorum. Türkiye'nin de aynı önemde çok büyük bir kültür mirasına sahip olması beni çok etkiledi. Benim “INCANTEVOLE ITALIA - Büyüleyici İtalya” projemden hareketle “Büyüleyici Türkiye Projesi” üzerinde çalışmaya başladım. Üzerinde çalışacak bir metin bulamayınca bu projenin hikâyesini kendim yazmaya karar verdim. Ve bu kitap oluştu."

İtalya'nın Treviso şehrinde doğan Stefano Mazzoleni, 20. yüzyıl senfonik müzik alanında ihtisaslaşmış bir orkestra şefidir. Dünyanın birçok şehrinde, birçok ünlü orkestrayı yönetmiştir. Çalışmalarının çoğu, kültür projeleri üretmek ve hayata geçirmek üzerine odaklanmıştır. Uluslararası “contemporary” müzik topluluğunun ve Avrupa yeni müzik önderleri konferansının üyesidir. Yakın dönemde iki festivalin; "Windows on 20th Century" ve "Salotto Musicale"in kuruculuğunu ve sanat direktörlüğünü yapmış, hem müzik hem de edebiyatı bir araya getirmeyi başarmıştır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde master-class eğitmenliği sürdürerek, “Incantevole Italia” projesini yaratmış, hayata geçirmiştir. Unesco ve UNHCR’ce sanat ve kültürel çalışmalarıyla ödüllendirilmiştir. “Zaman Işıkları”, Mazzoleni'nin ilk romanıdır.