Açıklama

ALGILAMA - ALGILARI YÖNETEBİLME KABİLİYETİ

"Kompleksiz ve içten insanlar, huzur verip, huzur alır. "İçten olmak" ile "İçten pazarlık" arasındaki uçurumu algılayabilen, abartı yerine sadeliği özümseyen birliktelik, huzurla devâm edebiliyor." Lamaze e-kitabı satır araları

İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Dokümantasyon Bölümü’nde Müdür Yardımcısı, İstanbul Üniversitesi Bülteni Yazı İşleri Müdürü olarak çalışma hayatıma başladığımda, üniversitelerimde öğrendiklerimi de uygulama şansıma eriştiğimde mutlu olmuştum. Rektör Prof. Dr. Cem'i Demiroğlu, fevkalade zeki bir hekim, eğitmen ve yönetici idi. Yardımcısı Prof. Dr. Fikri Şenocak ve diğer yardımcısı Prof. Dr. Akın İlkin de öyle. Algıları yönetebilen kıymetli akademisyenlerdendiler, diğer değerli hocalarımız gibi. 

Tek gerçek; algıları yönetebilme kabiliyeti olduğunu kavramıştım. Bu PR'ın mihenk taşıdır. Algıları yönetebilen kişiler olumsuzluğu olumluya, başka bir deyişle dezavantaji, avantaja çevirebilen kişiler olur ki bu, başarıya giden yoldur.

Gençlere öğretebileceğimiz en önemli husus: Bilgi hamalı olmamalarıdır. Bilgilerini kapitale, maddi ve manevi varlığa/varlıklara çeviremeyen kişiler gerçek başarıya, tatmine ulaşamayabilirler ki bilgi hamalı olarak bilgi onlara yük olur. Bu yük mutsuz eder.

Algı yönetimi kabiliyeti bu bağlamda başarı getirir. İçten olmak ile içten pazarlığı bir görüşte anlayabilen hayatın özünü kavrar.